Job Alert Signup

Życie w Wielkiej Brytanii / Irlandii

Życie w Irlandii

Irlandia to jedno z najbardziej malowniczych i najbezpieczniejszych państw na świecie.  Liczy sobie nieco ponad 4 miliony ludzi a główne miasta to Dublin, Cork, Galway i Limerick.

Dublin Airport obsługuje 22 miliony pasażerów rocznie, jest to dom i główne centrum tanich linii lotniczych Ryanair oraz Aer Lingus.  Codziennie odlatują stąd samoloty do głównych miast Europy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak również takich miast w USA jak San Francisco, Nowy Jork, Boston itp.

Shannon Airport, Cork Airport i Ireland West International Airport codziennie obsługują loty z i do Polski.

W kraju znajduje się ponad 600 hoteli a branża hotelarska kwitnie; Irlandia gości takie marki jak Hilton, Marriott, Intercontinental, Red Carnation, Radisson i Doyle Collection.

Hotelarstwo i gastronomia działają i rozwijają się w Irlandii bardzo dobrze. Ogromna ilość doskonałej jakości hoteli, restauracji i kafejek sprawiła, że zapotrzebowanie na doświadczonych kucharzy jest bardzo duże. Praca w gastronomii w Irlandii jest więc czymś o co w dzisiejszych czasach nie jest trudno.

Kliknij tutaj, by obejrzeć wideo o Irlandii

Transport

Irlandia ma dobrą sieć dróg i autostrad, które łączą cały kraj.  Znajduje się tam również znakomita sieć kolejowa, łącząca wszystkie większe miasta, a ponadto podmiejskie usługi kolejowe takie jak DART i sieć tramwajów (Luas) w samym Dublinie.

Sieć autobusów jest w kraju bardzo rozwinięta, doskonałymi usługami autobusowymi może poszczycić się Dublin, ale przekonasz się, że wielu ludzi w miastach decyduje się teraz na dojeżdżanie do pracy rowerem, ponieważ istnieją wyznaczone ścieżki rowerowe.

Dzieci:

Możesz zapisać dzieci do szkoły prywatnej, co kosztuje od około 5000 euro rocznie, jest również dostępny doskonały państwowy system edukacji dla dzieci w wieku od 4 do 18 lat — jest on bezpłatny, opłaca go bowiem rząd.

Istnieje również specjalny bezpłatny (również opłacany przez rząd) okres dwuletniej wczesnej edukacji dla dzieci w wieku 3 lat, który stanowi wstęp do szkoły podstawowej i zwykle odbywa się w blokach po 3 godziny w poranki od poniedziałku do piątkuwięcej informacji tutaj.

Zakwaterowanie:

Wybór warunków mieszkaniowych jest bardzo zróżnicowany, przy czym większość ludzi wybiera mieszkania, bliźniaki lub domki jednorodzinne.  Czynsz domku jednorodzinnego, w zależności od lokalizacji, wynosi od 400 euro do 2500 euro miesięcznie, natomiast ceny mieszkań w Dublinie zaczynają się od 450 euro miesięcznie za 1 pokój.

Wspólne mieszkanie, czyli wynajmowanie pokoju w domu lub mieszkaniu wielopokojowym poza Dublinem to koszt od 200 euro miesięcznie.

Większość ludzi bezpośrednio kontaktuje się z wynajmującym, aby obejrzeć nieruchomość — są one reklamowane tutaj:

www.daft.ie

www.myhome.ie

Wartość jednomiesięcznego czynszu stanowi kaucję, na ogół należy zapłacić czynsz za 1 miesiąc z góry.  Wynajmujący może także poprosić o twój numer PPS. (PPS to numer podatkowy, który otrzymujesz od Urzędu Skarbowego)

Pogoda

Lata są tu umiarkowane i czasami wilgotne, z temperaturami sięgającymi maksymalnie około 24 stopni (co nie zdarza się często).

Zimą temperatura może spaść poniżej 0, ale na ogół utrzymuje się w granicach 3–10 stopni.

Praca w Irlandii:

Tydzień roboczy trwa od poniedziałku do piątku, zaś liczba godzin w takim tygodniu to 40–48 godzin pracy.  Istnieje 9 dni ustawowo wolnych od pracy, jeśli pracujesz w takim dniu, przysługuje Ci w zamian inny dzień wolny.

Ustawowy płatny urlop to 20 dni rocznie.

Praca w Irlandii jest atrakcyjna z wielu powodów poza dobrym wynagrodzeniem i mieszkanie w pięknym kraju oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego.

Istnieje szereg różnych podatków, które są odliczane od Twojej pensji — aby się w tym zorientować, proszę spojrzeć na kalkulator wynagrodzeń.  Kliknij tutaj, aby skorzystać z kalkulatora.

Przykłady poniżej pokazują, ile zarobisz na rękę po odliczeniu podatku:

20 000 euro brutto to 18 551 euro netto, co stanowi 78 000 PLN

25 000 euro brutto to 21 632 euro netto, co stanowi około 91 000 PLN

30 000 euro brutto to 25 310 euro netto, co stanowi około 106 400 PLN

34 000 euro brutto to 28 110 euro netto, co stanowi około 118 200 PLN

 

Życie w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii

Główne miasta okręgowe to m.in. Londyn, Manchester, Belfast, Liverpool i Edynburg; populacja wynosi nieco ponad 60 milionów ludzi.  Mamy wielu klientów w Belfaście i na Wyspach Normandzkich u wybrzeży Francji — te tereny należą do brytyjskiego systemu podatkowego.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wideo o Irlandii Północnej

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wideo Wyspach Normandzkich

Irlandia Północna graniczy z Republiką Irlandii i ma z nią połączenie drogowe, autobusowe i kolejowe; w Belfaście znajdują się dwa lotniska, z czego jedno jest międzynarodowe i obsługuje regularne bezpośrednie loty do Polski.  Pogoda w Irlandii Północnej jest podobna do irlandzkiej oba kraje mają inny system podatkowy.

Życie w Wielkiej Brytanii wybrało wielu Polaków na przestrzeni ostatnich lat i uczyniło z Wysp Brytyjskich swój nowy dom.

Praca w Irlandii Północnej i na Wyspach Normandzkich:

Osoby pracujące w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii obowiązuje taka sama stawka podatkowa; przykłady poniżej pokazują kwoty netto po odliczeniu podatku, możesz też kliknąć tutaj, aby skorzystać z kalkulatora podatkowego dla Wielkiej Brytanii

15 000 funtów brutto to 13 480 funtów netto, co stanowi 67 000 PLN

15 000 funtów brutto to 13 480 funtów netto, co stanowi 67 000 PLN

20 000 funtów brutto to 16 700 funtów netto, co stanowi 80 000 PLN

25 000 funtów brutto to 20 300 funtów netto, co stanowi 96 500 PLN

30 000 funtów brutto to 23 600 funtów netto, co stanowi 112 000 PLN

40 000 funtów brutto to 30 500 funtów netto, co stanowi 145 000 PLN

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie na Wyspach Normandzkich jest na ogół oferowane przez hotel za cenę nominalną około 50 funtów tygodniowo; jest to zwykle kawalerka znajdująca się na terenie hotelu.

Zakwaterowanie w Irlandii Północnej to koszt od 200 funtów (800 PLN) do 400 funtów (1600 PLN) miesięcznie, w zależności od regionu zamieszkania.

Kliknij tutaj,aby obejrzeć dostępne pokoje dzielone w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii

 

Featured Jobs
No featured jobs found.
Top ...