Job Alert Signup

Życie w ZEA

Życie w Dubaju

Chciałbym opisać kilka spraw/obserwacji z perspektywy osoby, która przeprowadziła się do Dubaju na początku roku 2014, którą zaciekawiło życie w Dubaju. Istnieje oczywiście wiele przewodników (wiele z nich już w chwili druku jest nieaktualnych, ponieważ Dubaj rozbudowuje się i rozwija bardzo szybko), również fora internetowe są dobrym miejscem do zbierania informacji na temat życia i pracy w Dubaju. Pierwsze miesiące były wyzwaniem, ponieważ trzeba było dostać się do odpowiedniej szkoły, znaleźć dom i poznać otoczenie.  Lecz jest to miasto bezpieczne, ruchliwe i dynamiczne, w którym jest wiele do zrobienia i zobaczenia. Hotele i branża hotelarska leżą u podstaw sukcesu Dubaju i postrzegane są jako jeden z głównych motorów wzrostu miasta dlatego też ofert pracy w Dubaju jest bardzo wiele.

Lotnisko Dubai Airport (DXB) obsługuje 66 milionów pasażerów rocznie. Szacuje się, że 12 milionów z nich to turyści, a do roku 2020 ta liczba ma wzrosnąć do 20 milionów. Niedawno ten port lotniczy wyprzedził Heathrow pod względem liczby pasażerów.

Wartość 20 milionów turystów oparta jest na fakcie, że w roku 2020 Dubaj będzie gospodarzem targów The World Expo. Dubai World Expo 2020

W samym tylko 2015 roku otworzono hotele: Palazzo Versace, Paramount Hotel, Langham, kompleks St. Regis z ponad 1600 pokojami.    W 2014 dodano 8000 pokojów, a następne otworzą się w 2015, zwiększając ich łączną liczbę do 88 000, z czego większość plasuje się w kategoriach 4- i 5-gwiazdkowych.

Dubaj naprawdę rozkwita i jest w nim wiele możliwości, wyzwaniem często bywa pierwsza praca w Dubaju.  Kiedy już zadomowisz się w mieście, doświadczysz ogromnych możliwości rozwoju kariery i przyjemnego stylu życia, nie wspominając już o wynagrodzeniu wolnym od opodatkowania.

Prowadzenie pojazdów

Początkowo Dubaj wydaje się przytłaczający, sytuacja na drogach jest nerwowa, a kierowcy bardzo nieuprzejmi, ale po kilku tygodniach wszyscy emigranci dobrze radzą sobie na drogach.  Potrzeba czasu, aby nauczyć się poruszać po mieście, a nowe drogi w Dubaju powstają w takim tempie, że systemy nawigacji satelitarnej mogą być czasem zawodne.  Dobre drogi i świetne połączenia z innmi miastami bardzo ułatwiają życie w Dubaju. Z dobrych rzeczy warto wymienić tanie samochody i benzynę — zatankowanie Jeepa to koszt około 25–30 euro;  Transport publiczny jest dobry lecz rzadko używany — samochody są główną formą transportu.

Dzieci:

Znalezienie szkoły może być zadaniem zniechęcającym, ale ostatnio stało się to łatwiejsze, ponieważ we wrześniu 2014 otwarto wiele nowych szkół, a jeszcze kolejne czekają na otwarcie.   Działają one przeważnie w systemie brytyjskim lub matury międzynarodowej.  Szkoły są dobrze wyposażone i mają doskonałe zaplecze, lecz mogą być drogie; cechy wahają się od 7 do 15 tysięcy euro za jedno dziecko — niektóre firmy opłacają czesne w części lub całości.

Zakwaterowanie:

Wybór mieszkań jest bardzo zróżnicowany, przy czym większość osób decyduje się na mieszkanie w willach/domach na przedmieściach lub w apartamentach przy przystani / w centrum / w JBR (Jumeirah Beach Residence).   Jumeirah to ceniona lokalizacja blisko plaży, lecz domy tam często są starsze.  www.dubizzle.ae  to dobre miejsce, w którym można zorientować się co do budżetu i wachlarzu możliwości.  Biura nieruchomości działają bardzo agresywnie, a ponieważ istnieje wysoki popyt na mieszkania, możliwe, że w pewnych kwestiach będziesz musiał iść na kompromis.

Domy dzielone / zakwaterowanie od pracodawcy — wiele hoteli dysponuje kompleksami mieszkalnymi dla personelu, więc w zależności od polityki firmy lub stażu pracy możesz mieszkać w miejscu zapewnionym przez pracodawcę.  Miejsca te mogą być bardzo przyjemne, mieć apartamenty rodzinne, być wyposażone w basen czy siłownię, lub mieć zapewniony transport do pracy.

Przykładowe zakwaterowanie dzielone dla emigrantów wraz z mediami może być dostępne za cenę 35–40 tysięcy AED rocznie.  Za własny dom w dobrej dzielnicy zapłacisz od 70 tysięcy AED rocznie wzwyż, przy czym najmujący zwykle będzie chciał podpisać umowę z góry na 3, 6 lub 12 miesięcy.

Życie towarzyskie

W całym Dubaju dostępna jest szeroka gama restauracji i lokali gastronomicznych. Często mówi się o tzw. „Dubai Stone” (żartobliwe określenie przybierania na wadze), ponieważ wiele spraw towarzyskich kręci się wokół jedzenia.  Nawet McDonald’s dostarcza jedzenie do domu.  Drinki są bardzo drogie, butelka wina kosztuje około 60 euro, natomiast drink w barze — około 8 euro.  Taksówki są w dobrej cenie, dobrze działają również systemy rezerwacji samochodów.

Możesz ubiegać się o licencję na alkohol w cenie około 35 euro, co pozwoli Ci na zakup alkoholu w jednym z trzech wyznaczonych sklepów; cena za 24-pak Budweisera to 35 euro, a za 4 butelki wina — 24 euro.

Wiele restauracji połączonych jest z hotelami i w taki sposób zdobywają one licencje na drinki. Jest kilka barów irlandzkich, McGettigans ma dwa lokale dobre zarówno dla tych, którzy chcą coś zjeść, jak i tych, którzy szukają rozrywki towarzyskiej.

Pogoda

Tak, latem jest bardzo ciepło; matki z dziećmi często wracają wtedy do domów; kiedy zaczyna się lato, rozpoczyna się mały eksodus.  Od czerwca do października jest bardzo gorąco, potem zaś temperatura kształtuje się na dobrym, umiarkowanym poziomie 20–30 stopni.   Jest podobnie jak w innych ciepłych krajach, lecz ze względu na bardzo dobrą klimatyzację z upałem można sobie poradzić.

 

Praca w Dubaju:

Tydzień roboczy trwa od niedzieli do czwartku; niegdyś trwał 6 dni, lecz teraz został skrócony do 5, choć w wielu firmach trwa 48 godzin.

Instytucje są bardzo wielokulturowe a działy zarządzania zasobami ludzkimi mogą liczyć 10—25 osób.

Oferty pracy w Dubaju są bardzo różnorodne, a sektor hotelarski jest niezwykle interesujący i postępowy.

Proces rekrutacyjny w Dubaju:

Przypisanie do miejsca może trwać od 1 do 6 miesięcy i taki okres jest typowy dla dużych międzynarodowych firm.  Jednakże jedna z grup, z którymi pracujemy, przeprowadzi wstępną rozmowę z kandydatem na Skypie w ciągu 24–48 godzin po otrzymaniu od nas szczegółów; jeśli spełnisz wymagania, to kilka dni później możesz już odbyć rozmowę osobiście w Londynie.  Jeśli i ten etap przejdziesz pomyślnie, otrzymasz ofertę w ciągu 24 godzin i będziesz musiał dać odpowiedź w ciągu 48 godzin — po tym czasie oferta przepadnie.

Featured Jobs
No featured jobs found.
Top ...